Czym kierować się przy wyborze kuchni ogrodowej?
Dla miłośników matki natury i gotowania na świeżym powietrzu kuchnia ogrodowa to idealna propozycja, zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych i południowych krajów. Dostępny jest cały wachlarz opcji, różniących się od siebie poziomem rozbudowania. Od niewielkich grillów gazowych z pojedynczym roboczym blatem do wielofunkcyjnych kuchni składających się z palników, szafek, półek, blatu do przygotowywania potraw oraz zlewozmywaka. Dzięki tak bogatej ofercie łatwo można idealnie dopasować outdoorową kuchnię do własnych potrzeb oraz powierzchni, jaką ma zajmować.
Kilka rzeczy, nad którymi warto się zastanowić to:
1. Gdzie chcemy ją umieścić i jak zagospodarować przestrzeń?
Jeśli mamy niewielki skrawek ziemi, na którym chcemy ustawić grill i korzystać z niego jedynie w celu szybkiego podgrzania jedzenia, najlepszą opcją jest mały grill gazowy. Jeśli w planach mamy jednak połączyć przygotowywanie grillowanych potraw z konwersacją z relaksującymi się gośćmi, warto pomyśleć o wyposażeniu przestrzeni kuchni w elementy wypoczynkowe jak. hamak, sofa, materac oraz stolik. Jeśli natomiast chcemy traktować ją niejako jak zastępstwo kuchni domowej, powinniśmy wybrać rozbudowaną opcję, która oprócz grilla posiada także szafki do przechowywania zastawy, blaty i zlewozmywak. Dzięki temu nie będziemy musieli pokonywać wielokrotnie trasy między domem a ogródkiem w celu przyniesienia potrzebnych przedmiotów i odniesienia brudnych naczyń. Jest to niezwykle wygodna opcja do rozważenia w przypadku posiadania większej przestrzeni (spory taras lub ogródek).
2. Jakie materiały wybrać?
Na rynku dostępne są zarówno kuchnie wykonane z kamienia, drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych. Ważne jest więcej zarówno dopasowanie ich do elewacji domu (ewentualnie stylu, w jakim zaprojektowaliśmy taras), jak i warunków atmosferycznych. Elementy wykonane z tworzyw sztucznych to wygodny do utrzymania czystości wybór, jednak nietrafny w przypadku dużego nasłonecznienia. Częste oddziaływanie promieni słonecznych może sprawić, że korzystanie z kuchni będzie utrudnione.
Natomiast dobrym zabezpieczeniem przed mrozem jest wybór solidnych blatów z kamienia. Mimo niskiej temperatury zimą, blaty nie popękają i pozostaną w dobrym stanie do użytkowania w następnym roku.
W przypadku wilgoci powietrza czy ulew idealne jest natomiast postawienie na stal nierdzewną. Można oczywiście połączyć te elementy, by kuchnia ogrodowa sprostała wszelkim przeciwnościom związanym z warunkami pogodowymi. Musimy tylko pamiętać przy wyborze, aby materiały z których jest wyprodukowana były najwyższej jakości.
Sprawdź także: https://qgesto.com/pl/