Kosmetyki naturalne – co to oznacza?


W dzisiejszych czasach kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Konsumenci często zwracają uwagę na jakość produktów, których używają do codziennej pielęgnacji. Tylko co oznacza określenie kosmetyki naturalne? Czym różnią się one od zwykłych kosmetyków?

Kosmetyki naturalne to produkty, które mają za zadanie nas upiększać i pielęgnować za pomocą składników, pochodzących ze środowiska naturalnego. Tego rodzaju produkty są wytworzone z naturalnych komponentów takich jak oleje, ekstrakty roślinne, kwiatowe, wyciągi z ziół albo minerały (te znajdziemy najczęściej w kosmetykach do makijażu). Natomiast nie powinny one zawierać parabenów, silikonów, syntetycznych aromatów i barwników, emulgatorów PEG, a także parafiny, wazeliny i innych pochodnych ropy naftowej. Ponadto kosmetyki naturalne nie mogą być testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.

Jeśli chcecie być pewni, czy produkty, po które sięgacie to kosmetyki naturalne, zwróćcie uwagę na symbole na etykiecie. Symbol, a także logo certyfikatu, który potwierdza autentyczność kosmetyku pod kątem jego naturalności, jest gwarancją doskonałej jakości. Widząc logo poszczególnych certyfikatów, możemy mieć pewność, że nie trzeba studiować całego składu produktu, chyba że cierpimy na alergie skórne. Certyfikaty, którymi możemy się kierować to:

ECOCERT- aby otrzymać ten certyfikat, kosmetyk musi mieć minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, z czego 50% musi pochodzić z upraw ekologicznych.

COSMEBIO- kosmetyki naturalne, które otrzymują certyfikat COSMEBIO mają 95-100% składników pochodzenia naturalnego, surowce roślinne pochodzą z upraw ekologicznych, a minimum 10% ich składników musi być organicznych. Możemy w nich znaleźć do 5 proc. substancji syntetycznych.

BDIH- Etykieta BDIH oznacza kosmetyki przyjazne dla środowiska i dla skóry.

Podsumowując, szukając kosmetyków naturalnych, warto pobawić się w detektywa i dokładnie przeczytać etykietę, zwracając uwagę na skład produktu, symbole i logo na opakowaniu, aby nie wpaść w pułapkę pseudo naturalności.

Mydła naturalne: https://natureline.pl/k/mydla-naturalne/